DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Stránky o výrobě všeho možného i nemožného

decoupage
Découpage

   Francouzské slovo decoupage [dekupáž] znamená vystřihování. Tato technika spočívá ve vystřihování motivů a jejich následným nalepováním na různé předměty. Motivy se dají vystřihnout z časopisů, plakátů, kalendářů, balících papírů apod., ale nejčastěji se používají třívrstvé papírové ubrousky - proto název ubrousková technika. Vždy pracujeme pouze s  horní vrstvou ubrousku. Z ní vystřihneme (nebo vytrháme) požadovaný motiv a nalepíme ho na dekorovaný předmět. K lepení používáme speciální lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je důležité, neboť lepidlo natíráme i přes nalepený motiv. Pro začátek nám stačí univerzální lepidlo na decoupage. Pokud bychom chtěli dekorovat textil, musíme mít speciální lepidlo na textil. Existuje také speciální lepidlo na sklo a porcelán. Na papír, dřevo, překližku, lepenku, květináče apod. nám však stačí obyčejný Herkules. Hotový výrobek je vždy třeba přelakovat bezbarvým lakem. Základní pravidlo, které je potřeba dodržovat, je, že podklad by měl být světlý. Vzhledem k tomu, že je ubrousek tenký, prosvítá. Když tedy chceme dekorovat tmavý předmět, musíme ho (nebo jeho část) nejprve natřít světlou barvou. Používáme akrylové barvy, které mají výborné krycí vlastnosti a stálobarevnost. Barvy jsou k dostání ve všech hobby potřebách od různých výrobců, na větší plochy můžeme použít Balakryl.


KRAKELOVÁNÍ

Při krakelování nám na povrchu dekorovaného přemětu vznikají malé či větší prasklinky. Pro dosažení tohoto "popraskání" se používají 2 druhy krakelovacích laků - horní a spodní. Dekorovaný předmět natřeme základní barvou - ta nám bude prosvítat pod prasklinkami. Po zaschnutí přetřeme krakelovacím lakem. Tahy štětcem vedeme pouze jedním směrem. Po zaschnutí laku můžeme začít natírat vrchní barvou. Opět musíme vést štětec pouze jedním směrem. Hned za štětcem můžeme vidět praskliny.

RELIÉFNÍ TMELY A PASTY

 Tmely používáme k dotvoření obrázků při decoupage, nebo například na vytvoření rámečku kolem obrázku. Tmely a pasty jsou v prodeji v různých provedeních: hrubý písek, jemný písek, imitace sněhu, krakelovací atd. Nanášejí se velmi snadno špachtlí, štětcem, houbou. Lze je barvit akrylovými barvami, nebo je po zaschnutí přetírat. Při schnutí mají minimální ztráty na objemu.

3D LAK

Používáme ke zvýraznění detailů na obrázku jako např. obrysy, písmo atd. Po zaschnutí zprůhlední. Nanášíme rovnou z lahvičky jako konturu.

MODELOVACÍ HMOTA

Na vzduchu tvrdnoucí hmota se používá stejně jako modurit nebo modelína, jen po zanechání na vzduchu vytvrdne. Po vytvrdnutí lze barvit nebo polepovat ubrousky. V prodeji je také odlehčená modelovací hmota, kterou lze použít např. k výrobě magnetů nebo k získání plastičnosti některých motivů.